wtorek, 24 października 2017



Sposoby pasteryzacji domowych przetworów

Lato i początek jesieni to dwie pory roku, kiedy najlepiej jest przygotować smaczne i zdrowe przetwory warzywne i owocowe. Aby skarby natury – zamknięte w słoikach - były świeże oraz zachowały swoje walory smakowe i odżywcze przez wiele tygodni, należy poddać je procesowi pasteryzacji. Jakie są szybkie i skuteczne sposoby domowej konserwacji słoików?

Pasteryzacja – z czym to się je?

Pasteryzacja jest sposobem konserwacji przetworów. Jej zasadniczym celem jest ochrona domowych wyrobów przed szybkim psuciem. Proces polega przede wszystkim na podgrzewaniu zamkniętych słoików w temperaturze od 60°C do 100°C. Dzięki temu zniszczeniu ulegną drobnoustroje lub enzymy, które mogą spowodować psucie się produktu. Jednocześnie taki sposób konserwacji pozwala zachować odpowiedni smak i wartości odżywcze przetworów. Pasteryzację domową dzielimy na suchą oraz mokrą. Pasteryzowanie słoików na mokro to po prostu ich gotowanie w wodzie w garnku. Natomiast na sucho słoiki pasteryzuje się w piekarniku. Można też do pasteryzacji użyć zmywarki do naczyń (pasteryzacja – mokro-sucho).

Pasteryzacja na mokro

Słoiki należy włożyć do specjalnego naczynia, które jest przeznaczone do ich pasteryzacji. Takie garnki są wyposażone w specjalną wkładkę. Pomaga ona zapobiegać bezpośredniemu stykaniu się słoików z dnem naczynia. Dzięki temu nie dojdzie do przegrzania słoika, a w konsekwencji jego pęknięcia. Jest to doskonały sposób do pasteryzacji słoików typu weck (z gumką). Czas pasteryzacji liczy się od zagotowania wody.
Pasteryzacja na sucho w piekarniku
Do pasteryzacji w piekarniku należy użyć blaszki do pieczenia. Następnie wyłożyć ją bawełnianą ściereczką, na którą zostają postawione słoiki z przetworami. Słoiki nie mogą stykać się ze sobą, ani dotykać ścianek piekarnika. Zimne słoiki należy bezwzględne włożyć do zimnego piekarnika. Natomiast gorące – do rozgrzanego urządzenia. Najbardziej odpowiednia temperatura pasteryzacji tym sposobem to minimum 120, a maksimum 130°C.  Odpowiednia temperatura pozwala na osiągnięcie tej właściwej wewnątrz samego słoika. Czas pasteryzacji liczy się od osiągnięcia właściwej temperatury w piekarniku. Po procesie pasteryzacji należy przez pól godziny przetrzymać słoiki w piekarniku.

Pasteryzacja w zmywarce do naczyń

Pasteryzacja słoików w zmywarce do naczyń jest bardzo wygodna. Przede wszystkim dlatego, że wystarczy wybrać odpowiedni program z temperaturą powyżej 60 stopni a poniżej 100, następnie włożyć do środka słoiki - najlepiej wieczkiem w dół i włączyć zmywarkę. Po zakończeniu programu należy poczekać do ostudzenia urządzenia. W zmywarce pasteryzuje się za jednym razem nawet kilkadziesiąt słoików – wszystko bowiem zależy od jej pojemności. Warto jednak pamiętać, żeby nie wkładać tabletki do mycia naczyń!

Sam sposób pasteryzacji słoików jest więc czynnością nieskomplikowaną. Należy jednak zwrócić uwagę, jakie przetwory się pasteryzuje i wybrać dla nich najlepszy czas oraz temperaturę konserwacji, a wtedy na pewno dary natury zamknięte w słoiku zachowają swoje wszystkie walory na wiele tygodni.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz