niedziela, 22 października 2017



Opony całoroczne czy zimowe w zimie i letnie – latem? /tekst dla triendo.pl/

Każdy rodzaj opon ma swoich zwolenników i przeciwników. Jedni stwierdzą, że najbezpieczniejsze są opony sezonowe, czyli według nich - latem powinnyśmy jeździć na oponach letnich, a zimą na zimowych. Drudzy powiedzą, że opony całoroczne są najlepsze. Prawda jest taka, że wszyscy mają rację, ale dobór właściwego ogumienia zależy przede wszystkim od tego, jak jeździmy – czy lubimy ostrą, dynamiczną jazdę, czy zachowawczą i spokojną. Ważnym czynnikiem jest też teren, po którym poruszamy się samochodem – czy jeździmy w mieście, czy wyruszamy w dalekie trasy poza miasto?

Opony sezonowe - zimowe i letnie

Opony letnie sprawdzą się doskonale przy wysokich, dodatnich temperaturach oraz podczas deszczu, na mokrej nawierzchni, dlatego jazda na nich zalecana jest wiosną, latem i wczesną jesienią. Na zimówkach jeździmy od późnej jesieni, przez całą zimę, aż do wiosny, czyli wtedy, gdy może spaść śnieg i zrobi się ślisko. Opony zimowe sprawdzają się podczas jazdy na śniegu i na lodzie, gdyż mają lepszą przyczepność. Sprawcą takiego zachowania opon jest odpowiednia mieszanka gumowa, co potwierdza test opon. Zaletą opon letnich i zimowych jest krótka droga hamowania, co ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. Dwa komplety opon są przede wszystkim dla osób, które lubią dynamiczną, szybką jazdę, a samochodem jeżdżą po miejskich i pozamiejskich drogach i przejeżdżają powyżej 6 000 km rocznie. Gdy zdecydujemy się na takie opony, musimy pamiętać o ich wymianie. Średnia dobowa temperatura powinna być powyżej zera dla opon letnich (niekoniecznie jest to 7 stopni C). Natomiast wymiana na ogumienie zimowe będzie konieczna już przy pierwszych przymrozkach, gdy ryzyko załamania pogody jest duże.

Opony wielosezonowe

Opony wielosezonowe doskonale sobie poradzą, gdy spadnie deszcz i śnieg. Trochę gorzej sprawa ma się na suchej nawierzchni. Jednak producenci, którzy projektują opony, zapewniają, że ogumienie sprawdza się w każdych warunkach. Jedynym minusem, jaki mają całoroczne opony, to większe zużycie paliwa niż np. opona celowana - zimowa i letnia. Ich zaletą jest to, że służą przez cały rok.

Zwracamy uwagę na ...

Gdy będziemy chcieli kupić opony, zwróćmy przede wszystkim uwagę na oznaczenia opon, które znajdują się na ich boku (strona zewnętrzna). Z oznaczeń dowiemy się o rozmiarze opony, do jakich prędkości jest dostosowana i kiedy ją wyprodukowano. Wtedy nawet możemy zakupić opony samodzielnie w Internecie np. na stronie triendo.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz